مدیرکل نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور گفت: در جلسه با دو تیم «هیمالیا نورد» آموزش تخصصی درباره نحوه یافتن جعبه سیاه و آلات دقیق هواپیما که می‌تواند در کشف علت سانحه مؤثر باشد، انجام شد و تیم امروز به ارتفاعات دنا اعزام می‌شود. محمدسعید شرفی در تشریح آخرین جزئیات جستجوی جعبه سیاه هواپیمای […]

مدیرکل نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور گفت: در جلسه با دو تیم «هیمالیا نورد» آموزش تخصصی درباره نحوه یافتن جعبه سیاه و آلات دقیق هواپیما که می‌تواند در کشف علت سانحه مؤثر باشد، انجام شد و تیم امروز به ارتفاعات دنا اعزام می‌شود.

محمدسعید شرفی در تشریح آخرین جزئیات جستجوی جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده ATR در کوه‌های دنا اظهار داشت: به دلیل بارندگی، باد و کولاک شدید و شرایط نامساعد جوی،‌ کماکان جست‌وجو در ارتفاعات دنا با مشکل مواجه است.

وی ادامه داد:‌ سازمان امداد و نجات در حال بررسی سناریوهایی بابت اعزام تیم جست‌وجو به سایت سانحه است.

مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور افزود: با دو تیم هیمالیا نورد که چندین بار به اورست صعود داشته‌اند جلساتی برگزار کردیم، آموزش‌های لازم تخصصی بابت نحوه یافتن FDR، جعبه سیاه و بعضی آلات دقیق هواپیما که می‌تواند در کشف علت یا علل بروز سانحه مؤثر باشد از سوی سازمان هواپیمایی انجام شد،همچنین نحوه جمع‌آوری قطعات هواپیما و نحوه عکسبرداری از قطعات و تجهیزات به آنها آموزش داده شد.

شرفی ادامه داد: دستگاه فلزیاب برای این دو گروه هیمالیا نورد تأمین شد و از امروز صعود به کوه دنا را آغاز می‌کنند، این تیم‌ها، کوهنوردانی هستند که شرایط نامساعد جوی تأثیری در عملکردشان ندارد و می‌تواند تا ۱۰ روز هم در آن ارتفاعات بمانند.

مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی  افزود:‌ همچنین در قالب خدمات لجستیکی، از طریق هلی‌کوپتر روزانه یکبار تغذیه برای این گروه کوهنورد حرفه‌ای ارسال می‌شود و همچنین تجهیزات یا قطعاتی از هواپیما که توسط آنها یافته می‌شود، از طریق هلی‌کوپتر به پایین آورده خواهد شد.

وی افزود: همچنین در فرودگاه یاسوج سوله‌ای در نظر گرفته شد تا قطعاتی از هواپیما که از بالا به پایین آورده می‌شود، در همان محل گذاشته شود تا کار بررسی سانحه روال عادی خود را پیش بگیرد.

مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی  با بیان اینکه بررسی علل وقوع سانحه توسط تیم بررسی سانحه ATR انجام می‌شود، ادامه داد:‌ طبق اعلام سازمان هواشناسی تا حدود دو هفته آینده شرایط جوی نامساعد است،‌ اما روزهای آفتابی نیز داریم.

شرفی افزود: برخی شرایط جوی‌ که ممکن است بر عملکرد کوهنوردان مؤثر باشد، باد، دما و بارش است.

هواپیمای ATR72 شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۴ مسافر و گروه پرواز، ساعت ۰۸:۰۵ صبح روز ۲۹ بهمن‌ماه مهرآباد را به مقصد یاسوج ترک کرد اما در ساعت ۰۹:۳۰ از رادار خارج و ارتباط خلبان با رادار قطع شد و در ساعت ۰۹:۳۴ در ۱۵ مایلی فرودگاه یاسوج پس از آنکه درخواست طرح تقرب و  کاهش ارتفاع داده بود، دچار سانحه ‌شد.

این حادثه در حوالی روستای بیده بخش دناکوه حاشیه ارتفاعات دنا در ۱۴ مایلی یاسوج رخ داد.