کوروش رضایی به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرآوران، بالاخره دیروز دیدار تیم‌های فوتبال نفت و گاز گچساران از شهر آب و آتش یا به قول قلعه‌نویی بام نفتی تهران! و تراکتورسازی تبریز به پایان رسید و صعودکننده به دور بعدی جام حذفی به نام امپراطور سابق استقلال و کلکسیون بازیکنان بزرگی از تیم‌های مختلف کشور […]

 کوروش رضایی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرآوران، بالاخره دیروز دیدار تیم‌های فوتبال نفت و گاز گچساران از شهر آب و آتش یا به قول قلعه‌نویی بام نفتی تهران! و تراکتورسازی تبریز به پایان رسید و صعودکننده به دور بعدی جام حذفی به نام امپراطور سابق استقلال و کلکسیون بازیکنان بزرگی از تیم‌های مختلف کشور با نام تراکتورسازی ثبت شد.

قبل از تحلیلی در خصوص برخی مسائل فنی این دیدار گریزی به آغاز ورود تراکتورسازان به گچساران می‌زنیم جایی که امیرخان قلعه‌نویی با آن چثه کوچک اما روحی بزرگ و شخصیتی حرفه‌ای وارد فرودگاه گچساران شد تا برخلاف پاشازاده که با حاشیه سازی از تیراندازی در هتل پاسارگارد جو را به نفع تیمش تمام کرد، از سرسازش و دوستی با شهروندان گچسارانی منتظر وی در پشت فنس‌های فرودگاه وارد شود.

قلعه‌نویی مربی بسیار بزرگی است و این نه تنها در بعد فنی و مسائل تاکتیکی تیمش یک بولد است بلکه رفتار و منش و طرز برخوردش با مردم و سعه صدرس نیز بزرگ و پخته بود.

قلعه‌نویی در بدو ورود به فرودگاه با خوشرویی به همه استقبال‌ها پاسخ داد و در جواب برخی شعارهای هواداران نفت و علاقمندان به خود وقتی با شعار شش‌تایی‌ها در پشت فنس فرودگاه روبرو شد دسته گل اهداشده به خود را با لبخند به میان مردم انداخت و با آرامش و لبخند به اتوبوس حامل تیمش رفت. آرامش و اطمینان‌خاطری خاص در چهره قلعه‌نویی موج می‌زد که در نشست خبری با خبرنگاران همراه با لبخند بود.

قلعه‌نویی با سعه صدر خاصی همراه با لبخندی که موقع شنیدن سوالات خبرنگاران گچسارانی بر لب داشت به همه پاسخ داد و در جواب سوال کلیشه‌ای اما مهم همه خبرنگاران مبنی بر نتیجه بازی همانطور که انتظار داشتم، توکل و خواست خدا را در کسب نتیجه مهم دانست.

تعریف و تمجید امیر تراکتورسازان از تیم نفت گچساران نیز چشمه‌ای از رفتار حرفه‌ای او داشت، شاید قلعه‌نویی به راحتی برد تیمش را پیش‌بینی کرده بود اما به دلایل زیادی که شاید بتوان آن را جلوگیری از ترغیب و تحریک  نفتی‌ها به تلاش بیشتر برای پیروزی عنوان کرد، به تعریف و تمجید ویژه‌ از نفت پرداخت. سرمربی جوان و خوشفکر نفت گچساران اما به نظر می‌رسید قافیه را از همین ابتدای نشست خبری باخته و برخلاف قلعه‌نویی از برد قاطع تیمش با عنوان پیروزی بازیکنان باکیفیت مقابل بازیکنان قیمتی تراکتور سخن گفت تا تفاوت دوسرمربی حداقل در مصاحبه مشخص شود. نگارنده در یادداشتی قبل از برگزاری این دیدار عنوان کردم که بردن تراکتور رویا نیست اما شکست قلعه‌نویی شوخی و آسان نیست؛ تیم قلعه‌نویی از صدرنشینان کنونی لیگ برتر کشور است و تیمی  است که بازی‌های بسیاردشوارتری را نسبت به بازی مقابل نفت ان هم در کشورهای طراز اول آسیا از جمله عربستان و..در آن هیاهوی خاص درون ورزشگاه و کارشکنی‌های خاص خودشان انجام داده و به پیروزی رسیده  و این نکته بسیار مهم است که قیمت‌های بالا همیشه برای بازیکنان باکیفیت هزینه می‌شود، دست کم گرفتن بازیکنان بزرگ تراکتوسازی از جمله محمد نوری، ادینهوی برزیلی، حاتمی و به قولی خوابیدن در باد چند پیروزی مقابل تیم‌های مطرحی چون استقلال خوزستان و فولاد که سبک بازی‌شان از زمین تا آسمان با تراکتور تفاوت داشت، یک اشتباه استراتژیک برای سرمربی و بازیکنان این تیم بود. هدف نگارنده تخریب یا نادیده گرفتن توانمندی‌های تیم بزرگ نفت گچساران نیست اما واقعیت را همیشه باید پذیرفت، بضاعت و توان نفت مقابل تراکتور همین قدر بود، یک بازی احساسی، قدرتی همراه با سرعت بالای بازیکنان اما عجولانه و همراه با استرس.

دیروز تراکتورسازان بعد از مهار طوفان بیست دقیقه‌ای نفت آرام آرام با تجربه و تفکر همراه با پختگی بازی را به تعادل کشاندند تا برخلاف حملات و جنگندگی نفتی‌ها به راحتی گل نخست را وارد دروازه نفت کنند. بازیکنان بزرگی همچون نوری، حاتمی، ادینهو دیروز نشان دادند که فوتبال تنها قدرت، سرعت و حمله نیست بلکه تفکر، تجربه و حرفه‌ای‌گری هم از ارکان اصلی یک بازی فوتبال به شمار می‌رود.

دیروز وقتی سوت آغاز بازی زده شد چند دقیقه‌ای کوتاه کنار قلعه‌نویی رفتم و گفتم اگر ما عکاس‌ها پشت دروازه شما می‌رویم برای روحیه دادن بیشتر به تیممان است اما من مطمنئم با اختلاف ۳ الی ۴ گل برنده هستید که این جمله من با لبخند قلعه‌نویی مواجه شد و بلافاصله گفت: ان‌شاالله همین طور می‌شود، یک لحظه به سخنانش در نشست خبری فکر کردم که گفته بود هر چه خدا بخواهد  تیم نفت تیم بزرگی است!

بهر حال تیم نفت و گاز گچساران دیروز اگر چه نتیجه را به حریف واگذار کرد اما نشان داد واقعا اگر اراده کند بزرگ می‌شود و باکمی تجربه بیشتر  می‌تواند هر تیمی را با شکست مواجه کند، دیروز دستپاچگی ادینهو بزریلی را مقابل بازیکنان نفت دیدم وقتی حتی از زدن یک دریبل عاجز بود، دیروز حتی نوری و دیگر بازیکنان هم مقابل نفتی‌ها به زحمت افتادند اما یک تیم موفق به جز آمادگی بدنی و تجربه،  بازیکنان قیمتی هم لازم دارد.