به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرآوران، امام جعفر صادق(ع) برجسته‌ترین شخصیت در شکل‌گیری مذهب فقهی امامیه است. از آنجا که بیشترین احادیث فقهی از او نقل شده است، شیعه امامی را شیعه جعفری و فقه آن را فقه جعفری می‌خوانند. ابان بن تغلب گفته است: «شیعیان کسانی‌اند که چون مردم در سخن رسول خدا(ص) اختلاف […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرآوران، امام جعفر صادق(ع) برجسته‌ترین شخصیت در شکل‌گیری مذهب فقهی امامیه است. از آنجا که بیشترین احادیث فقهی از او نقل شده است، شیعه امامی را شیعه جعفری و فقه آن را فقه جعفری می‌خوانند. ابان بن تغلب گفته است: «شیعیان کسانی‌اند که چون مردم در سخن رسول خدا(ص) اختلاف کنند، سخن علی(ع) را می‌گیرند و آنگاه که در سخن علی اختلاف ورزند، سخن جعفر بن محمد(ع) را می‌گیرند.

با این پیش مقدمه کوتاه از اهمیت جایگاه اهل بیت(ع) به ویژه امام جعفر صادق(ع) در کشورهای شیعی به خصوص ایران اسلامی که مذهب رسمی‌اش شیعه اثنی عشری  است به بررسی برگزاری برخی مراسمات مذهبی به ویژه مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) در گچساران می‌پردازیم.

صبح امروز براساس اعلام قبلی و برخی اطلاع‌رسانی‌ها از طریق نصب بنر و فضاهای مجازی مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) از مسجد صاحب‌الزمان تا مسجد شهیدان برگزار شد مراسمی که به میزبانی کانون مداحان و سازمان تبلیغات اسلامی گچساران برنامه‌ریزی شده بود و انتظار می‌رفت با حضور جمع زیادی از مردم و مسئوولان برگزار شود اما این مراسم با آن اهمیت با حضور تعداد کمی از مردم و مسئوولان در اوج مظلومیت و غریبی خاصی برگزار شد تا این شائبه در ذهن هر کسی که از کنار عزاداران می‌گذشت خطور کند که امام صادق(ع) در گچساران غریب است! این حضور کمرنگ و غریب آنچنان پررنگ بود که امام جمعه گچساران نیز نتوانست در این خصوص سکوت کند و در همان ابتدای سخنانش در مسجد شهیدان از این موضوع گلایه کرد.

حجت‌الاسلام سید امین‌الله حجازی با کنایه و گلایه گفت که در برخی مواقع ممکن است برخی احساس کنند جمعیت دینی در اقلیت است در این خصوص باید گفت ممکن است کسانی که کمتر تجربه دارند ناامید شوند نه غریبی گاهی اوقات اوج عزت است. در کربلا پیکر مطهر اباعبدالله(ع) ۳ شبانه روز در گرمای سوزان بدون غسل و کفن ماند و زنان غیرتمند بنی اسد به شوهران خود گفتند که ما مهریه رامی‌بخشیم اجازه دهید نازنین پیکر مطهر پسر پیغمبر را دفن کنیم و امروز آسمانم و زمین و شرق و غرب  عالم مزین به نام مطهر اباعبدالله است اما از دشمنان ایشان ثمر و اثری وجود ندارد بنابراین غربت ال بیت اوج عزت و اقتدار است.

یکی از مداحان برجسته گچساران نیز در این خصوص به خبرآوران گفت متاسفانه امروز  شرکت کمرنگ مردم و مسئولان در این مراسم نگران‌کننده بود و جای تاسف دارد.

وی توپ را به زمین بانیان فرهنگی شهرستان گچساران انداخت و گفت که مقصر بانیان فرهنگی شهر هستند اما موازی‌کاری در برگزاری مراسمات ویژه این روز طی چند روز گذشته و امروز می‌تواند یکی از دلایل مهم این حضور کمرنگ باشد زیرا این اقدام مردم را پراکنده می‌کند.

وی در ادامه از مردم نیز انتقاد کرد و گفت که متاسفانه به نظر می‌رسد مردم گچساران در مراسمات بعضی از ائمه اطهار(ع) از جمله امام حسین(ع)، امام علی(ع)،حضرت فاطمه(ص)، امام رضا(ع) و پیامبر(ص) حضور پررنگ‌تری از دیگر ائمه(ع) دارند.

این مداح گچسارانی عدم شناخت کافی از ائمه(ع) را یکی از دلایل برخی حضورهای کمرنگ عنوان کرد و افزود که نمی‌شود همیشه به صورت کامل بانیان فرهنگی را مقصر دانست با اینکه در این مسائل مقصر هستند.

وی گرمای هوا  را نیز از دیگر دلایل حضور کمرنگ امروز مردم گچساران در مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) عنوان کرد و معتقد است که برگزاری این برنامه در زمان بهتری از جمله عصر می‌توانست جمعیت بیشتری را به همراه داشته باشد با تاکید براینکه تنها یک برنامه تدارک دیده شود نه این که در یک روز ۳ برنامه پیش‌بینی شود.