به گزارش خبرآوران حبیب‌الله نعمتی  طی سخنانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه  اموروز گچساران با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: در هر کشوری با توجه به نوع نظام حکومتی یک قانون اساسی وجو دارد، واضح و روشن است برای تعیین حق سرنوشت و حاکمیت قانون بر مسئوولان و شهروندان برای اداره جامعه و […]

به گزارش خبرآوران حبیب‌الله نعمتی  طی سخنانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه  اموروز گچساران با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: در هر کشوری با توجه به نوع نظام حکومتی یک قانون اساسی وجو دارد، واضح و روشن است برای تعیین حق سرنوشت و حاکمیت قانون بر مسئوولان و شهروندان برای اداره جامعه و سیاست‌گذاری قانون اساسی نحور همه تصمیمات و برنامه‌ریزی‌ها و حرکت‌های اجتماعی اعم از فرهنگی، نظامی و اقتصادی است.

وی افزود: تعیین حق سرنوشت صرفا در این چارچوب معنا پیدا می‌کند و در کشور ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی که با عزم و اراده ملت ایران به رهبری امام راحل که نشات گرفته از نهضت روشنگرانه و عزت‌‌آفرین پیامبر(ص) و مجاهدت‌های مصلحانه ائمه معصومین(ع) به حاکمیت نظام جمهوری اسلامی منتهی شد و سیره و روش آن بزرگواران الگو و سرمشق در روند پیشرفت انقلاب همچنین مبنای تدوین قانون اساسی قرار گرفت.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گچساران گفت: این نظام به برکت اصل مترقی و حکمت‌آمیز ولایت فقیه باعث برآفراشته شدن پرچم بیداری و فروزان شدن مشعل عزت و کرامت و اثربخشی فرهنگ قدرتمند  اسلام ناب محمدی در عرصه بین‌المللی و غلبه آن بر تبلیغات مهیب مادی‌گری و سرانجام این حرکت ایران اسلامی را کانون توجهات مستضعفان و آزاد اندیشان جهان و نقطه امید محرومان عالم گردانید.

وی افزود: اینجا بود که دشمن دریافت نوع جدیدی از حکومت اسلامی به رهبری علمای شیعه طلاح و رفاه جاکعه را دارد و مورد توجه محرومان واقع شده از انقلاب اسلامی به دیگر ممالک جهان در حال صادر شدن است.

نعمتی عنوان کرد: به همین دلیل آمریکا دشمنی بی‌وقفه و پیچیده خود را علیه انقلاب اسلامی آغاز کرد که همچنان ادامه دارد.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گچساران گفت: آمریکا برای موفق شدن ابتدا هجمه تبلیغاتی خود را علیه نهادها و ارگان‌های انقلابی و ارزشی که پایه اقتدار و عظمت نظام  است آغاز کرد تار ارش‌های امقلاب اسلامی را واژگون و کمرنگ کند و با این روش اعتماد مردم را سلب کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز تشکیل شورای نگهبان عنوان کرد: یکی از نهادهای که در زمان تدوین قانون اساسی در سال ۵۸ و پس از ان مورد هجمه‌های تبلیغاتی و کینه و عداوت دشمن و ایادی آن قرار گرفت شورای نگهبان است.

نعمتی ادامه داد: دلایل زیادی برای تضعیف شورای نگهبان توسط دشمنان وجود دارد آنها می‌دانستند و از مشروطیت تجربه داشتند با انکه علمای طراز اول مسئولیتی به گستردگی شورای نگهبان نداشتند اما با همان محدودیت از علما آن زمان سیلی خوردند و دریافتند که این شورا نهادی مهم و اثرگذار وتوانمند در ارکان نظام و حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی است.

وی افزود: در خصوص اقتدار و نفوذناپذیری همین اندازه کافی است که در سال ۸۸ فتنه‌گران که معرکه‌گردان فتنه انگلیسی و آمریکایی بودند با آشوب و تجاوز به اموال مردم اهانت به ارزش‌ها به بهانه دروغین تخلف در انتخابات نتوانستند امری خلاف را تحمیل کنند و در انتخابات ریاست ۹۶جمهوری  عده‌ای به شورای نگهبان پیغام تهدیدآمیز دادند که اگر فلانی تایید نشود جامعه دچار هرج و مرج می‌شود اما شورای نگهبان تحت تاثیر هیچ تهدید ی قرار نگرفت.

نعمتی در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: شورای نگهبان برحسب قانون وظیفه دارد از ورود افراد ناصالح به ارکان نظام جلوگیری کند،هنگام انجام این وظیفه از داخل و خارج برعلیه شورای نگهبان تبلیغات سو راه می‌اندازند در صورتی که فلسفه وجودی شورای نگهبان برای همین است که از ورود افراد فاقد صلاحیت جلوگیری کند.

وی بیان کرد:از نظر ساختاری شورای نگهبان دارای ۱۲ عضو بوده که ۶ نفر فقیه که عزل و نصب آنها از وظایف رهبری است و اولین دوره آن در اسفند ۵۸  توسط امام راحل منصوب شدند که آیت‌الله جنتی از نخستین دوره تاکنون به عنوان عضوی از فقه‌های شورای نگهبان در این نهاد حضور داشته است.

وی افزود:  ۶ نفر دیگر نیز حقوقدان هستند که ابتدا از سوی قوه قضائیه به مجلس معرفی و پس از تایید مجلس به عنوان حقوقدان شروع به کار می‌کنند.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان در گچساران با اشاره به وظایف شورای نگهبان گفت: نظارت بر قانونگذاری و مقررات، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات از وظایف مهم شورای نکهبان است.

وی افزود: انتخابات دارای قواعد و قوانین خاص خود بوده که نخستین مرحله آن بررسی صلاحیت داوطلبان است به همین دلیل این شورا به بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی می‌پردازد و بعد از تععین صلاحیت آنها را به مردم معرفی می‌کند.

پاسداری و صیانت از از آرای مردم و نظارت بر روند برگزاری انتخابات و جلوگیری از رقابت‌های ناسالم و تخلفات و خطاهای برگزارکنندگان انتخابات از دیگر وظایف شورای نگهبان است.

وی در پایان یادآور شد: شورای نگهبان پس از ۳۸ سال توانسته وظایف قانونی خود را به خوبی انجام داده و دو عامل تقوای حاکم و خصوصیات انقلابی‌گری و توامندی مدیریت جهادی افراد این نهاد و حمایت‌های بی‌دریغ امام راحل و مقام معظم رهبری عامل موفقیت شورای نگهبان طی این همه سال بوده است.