به گزارش خبرآوران شهرام پایاب طی یادداشتی با اشاره به اهمیت و جایگاه شوراهای اسلامی شهر و نقش نظام مهندسی نوشته است: ظهور و حضور غلامرضا تاج‌گردون در مجلس شورای اسلامی در سال ۹۰ عاملی برای توسعه و زیباسازی شهری دوگنبدان شد و اینکه وی پیشنهاد حضور نظام مهندسی را در شورای شهر امری لازم […]

به گزارش خبرآوران شهرام پایاب طی یادداشتی با اشاره به اهمیت و جایگاه شوراهای اسلامی شهر و نقش نظام مهندسی نوشته است:

ظهور و حضور غلامرضا تاج‌گردون در مجلس شورای اسلامی در سال ۹۰ عاملی برای توسعه و زیباسازی شهری دوگنبدان شد و اینکه وی پیشنهاد حضور نظام مهندسی را در شورای شهر امری لازم و ضروری می‌دید نشانی از هادی و حامی وی در امرتوسعه شهری بوده است.

ابتدا به ساکن لازم است از قشر متخصص و متعهد نظام مهندسی تشکر و قدردانی کنیم زیرا در استحکام ونمای ابنیه هر شهری در گرو علم و تخصص آنها است اما این علم و تخصص در جایگاه مدیریتی بالاخص مقوله شهرداری که این روزها اتفاقا نقل محافل و مجالس گردیده کافی و وافی است.

از آنجائیکه مردم شریف شهرستان‌های گچساران و باشت از شعور بالای سیاسی واجتماعی برخوردار هستند لذا به راحتی می‌توانند بین دو مقوله علم مهندسی( به تنهایی و بدون سواد مدیریتی و تعهد) و آشنایی با مسائل و مشکلات شهری البته تعهد و در نظر گرفتن منافع شخصی، تفاوت‌های فاحش را احساس کنند.

باید اذعان داشت که یک مهندس اصالتا آمار و ارقام و تفکر پروژه‌محوری دلرد و مخدود به یک حوزه خاص می‌باشد اما مدیریت یک حس خودجوش است که دارای فاکتورهای از جمله حس مسئولیت و دلسوزی و ابتکار و خلاقیت می‌باشد.

عملکرد نظام مهندسی و عناصر آن در شورای چهارم و پنجم متاسفانه در نوع خود ضعیف ظاهر شد که چالش‌های دور چهارم وپنجم شورا با شهرداری‌های وقت نشان از بی‌ثباتی هر دو دوره شورای شهر بوده که ظهور امضاء نظام مهندسی در شورای شهر و عدم توان جمع‌آوری و حل مشکلات در هر دو دوره چهارم و پنجم نشانی از ضعف مهندسین نظام مهندسی است.

در کشور ما داشتن قدرت لذت بیشتری برای بسیاری از افراد دارد و بی‌دلیل نیست که عده‌ای از مهندسین به کار خود در حوزه سیاسی علاقه دارند برای عده‌ای مهندس بودن یک حالت تزئینی دارد و برای پرستیژ و رفع کمبودهای شخصیتی در بین مردم از آن استفاده می‌کنند نه خدمت به مردم.

اگر مهندسان عضو شورای شهر دارای چندین شغل باشند چگونه می‌توانند فرصت فعالیت و خدمت به مردم را داشته باشند اگر برای خودنمایی و مطرح شدن به عرصه شورای شهر ورود می‌کنند راه‌های بیشتری وجود دارد که خود را مطرح کنند چرا جای افراد شایسته و مردم‌دوست را اشغال می‌کنند؟

یک مهندس قبل از محتسبه منافع خود باید به دنبال مشکلات و منافع مردم باشدبه عنوان یک پیشنهاد آیا بهتر نیست سازمان مهندسی عناصری را انتخاب  و برای شورای شهر به جامعه شهری معرفی کند که از مدیریت و اقتدار همچنین دلسوزی کافی برخوردار باشند تا بتوانند از بروز مشکلات جلوگیری کرده و باعث انسجام درونی شورا شوند؟

قطعا یک شخص به عنوانیک کارگزار قوی اگر دارای مولفه‌های مدیریتی سالم باشد می‌تواند یک جامعه را به حرکت درآورد چه برسد به شورای شهر…ولی متاسفانه در شورای شهر چنین شخصی که بتواند سکان شورای شهر را به عهده گیرد نبوده و برداشت شخصی بنده این است که هر مدیری می‌تواند مهندس شود ولی هر مهندسی نمی‌تواند مدیر خوبی باشد.

مثال بارز این گفته نماینده شهرستان‌های گچساران و باشت دکتر غلامرضا تاج‌گردون است که با تخصص در علم اقتصاد می‌بینیم که در همه حوزه‌های کلان مملکتی تاثیرگذار بوده است، علی‌الحال قضاوت را بر عهده مردم فهیم گچساران می‌سپارم که آیا فقط و فقط باداشتن مدرک تحصیلی مهندسی می‌توان جوابگوی خلاء‌ها و حباب‌های ایجاد شده به دلیل سوءمدیریت از جانب مسئولیت مربوطه در حوزه شورای شهر دوره‌های یاد شده بود یا حضور مدیری توانمند و پاکدست و دلسوز و اصیل را در این حوزه لازم می‌دانند؟

شهرام پایاب