تاریخ : جمعه, ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹ 18 ذو الحجة 1441 Friday, 7 August , 2020
2

ناگفته‌هایی از ترور مرحوم نبی‌زاده توسط منافقان/از پرتاب نارنجک در دفتر حزب جمهوری اسلامی گچساران تا مانور BBC بر ترور مرحوم نبی‌زاده

  • کد خبر : 22276
  • ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲
ناگفته‌هایی از ترور مرحوم نبی‌زاده توسط منافقان/از پرتاب نارنجک در دفتر حزب جمهوری اسلامی گچساران تا مانور BBC بر ترور مرحوم نبی‌زاده

به گزارش خبرآوران چهاردهمین سالگرد درگذشت مبارز انقلابی گچساران مرحوم نبی‌زاده نماینده اسبق گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی فرا رسید تا به این بهانه سراغ حاج علیمراد جعفری نماینده اسبق مردم گچساران و باشت درزمجلس شورای اسلامی یار قدیمی و همرزم وی در صحنه‌های حساس و مهم تحولات انقلاب اسلامی و سیاست گچساران […]

به گزارش خبرآوران چهاردهمین سالگرد درگذشت مبارز انقلابی گچساران مرحوم نبی‌زاده نماینده اسبق گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی فرا رسید تا به این بهانه سراغ حاج علیمراد جعفری نماینده اسبق مردم گچساران و باشت درزمجلس شورای اسلامی یار قدیمی و همرزم وی در صحنه‌های حساس و مهم تحولات انقلاب اسلامی و سیاست گچساران  برویم تا شاید بهتر و بیشتر از گذشته با شخصیت انقلابی و محبوب مرحوم نبی‌زاده آشنا شویم.

حاج علیمراد جعفری از شخصیت‌های غیرقابل انکار در عرصه سیاست گچساران و باشت با روی گشاده و بسیار صمیمی پذیرای این گفت‌و‌گو شد تا بخش نخست این گفت‌و‌گوی صمیمی و شنیدنی را از طریق پایگاه خبری تحلیلی خبرآوران تهیه و منتشر شود.

خبرآوران: با عرض سلام خدمت شما جناب آقای حاج جعفری به عنوان سوال نخست این گفت‌و‌گو شمه‌ای از شخصیت مرحوم نبی‌زاده و ارتباط تنگاتنگ آن مرحوم با شما را برای خوانندگان بیان کنید.

جعفری: باسلام و درود به ارواح مطهر شهدا و امام شهدا و روح مرحوم حاج نبی‌زاد و با تشکر  ازشما و همکاران شما باید بگویم  با توجه به ارتباط نزدیک نسبی و سببی بسیار نزدیک بامرحوم نبی‌زاده آشنایی  من و ایشان از همان دوران دبستان شکل گرفت که فعالیت‌های مبارزاتی ما از سال ۵۲ آغاز شد.

خبرآوران: به جز مرحوم نبی‌زاده چه کسانی با شما در فعالیت‌های مبارزاتی شرکت می‌کردند؟

جعفری: علاوه بر مرحوم نبی‌زاده آقایان صابریها، حاج حبیب‌الله نعمتی، شهدای بزرگوار علی‌ویس و قلی جلالی، بیژن خلیل‌پور، حسن سینایی، علی الله‌کرم‌پور، حاج محمد احسانی شهید بزرگوار که مردی باصلابت اما مهربان مجاهدی فی سبیل‌الله، عموی بزرگوارم مرحوم آیت‌الله شیخ جعفری، آیت‌الله سید محمدجواد تقوی، مرحوم حاج تراب علی‌دانا، مرحوم حاج کرم‌الله مبارکی، مرحوم ملا حبیب‌الله اسلامی، مرحوم محمد علی‌نژاد، حاج فرامرز شریعتی‌نیا، مهندس حاج رضا جعفری، سردار بارونی‌زاده، حقگو و مظاهرپور نیز به همراه تعداد دیگری از دوستان بودند که در فعالیت‌های انقلابی همراه و هم‌پای ما بودند.

خبرآوران: به طور خلاصه چه نوع فعالیت‌های در زمان قبل از انقلاب صورت می‌گرفت.

با توجه به شرایط حاکم در آن زمان کلاس‌های قرآن، نهج‌البلاغه به همراه برخی کلاس‌های سیاسی ذر چندین نقطه از دیل دایر و فعال بود، از دیگر فعالیت‌ها در آن زمان دریافت نوارهای سخنرانی امام خمینی(ره) و تکثیر و توزیع آن در شهر دوگنبدان بود البته ناگفته نماند دوستان دیگری از جمله شهید بشارت،  مهندس لباف‌زاده، حاج احمد خورشیدی، حاج تقی شریعتی و آقایان خواجوی‌ها، مهندس رهام عبدی‌پور نیز در دوگنبدان فعالیت‌های انقلابی داشتند.

خبرآوران: چه فعالیت‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توسط شما صورت گرفت؟

جعفری: بعد از انقلاب دو جریان در گچساران و روستاها و منطقه فعالیت داشتند که یکی از این جریان‌ها جریان انقلابی، معتقد به  اسلام و جمهوری اسلامی بود و دیگر جریان نیز شامل گروهک‌های مانند کمونیست‌ها، پیکار و سازمان منافقین بود، که تعداد این گروهک‌ها در اوایل انقلاب بسیار زیاد بود و با توجه به وجود وحدت در کشور با این افراد به خوبی برخورد شد از آن طرف نیز شهید آیت‌الله بهشتی و مقام معظم رهبری، مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی، شهید باهنر و بسیاری از بزرگان اقدام به ایجاد تشکیلاتی به نام حزب جمهوری اسلامی کردند.

خبرآوران: در مورد تشکیلات حزب جمهوری اسلامی بیشتر توضیح دهید همچنین از فعالیت‌های این حزب در گچساران.

جعفری: این تشکیلات دارای شورای فقها و شورای مرکزی بود که در گچساران نیز این حزب در یک کانکس در کنار مسجد صاحب‌الزمان بدون هیچ امکاناتی تشکیل شد شاید تنها وسیله رفاهی ما یک پنکه آن هم در هوای بسیار گرم گچساران بود.

خبرآوران: از تاثیرات و فعالیت‌های این حزب در گچساران بگوئید.

جعفری: این حزب در گچساران فعالیت‌های زیادی و تاثیرات خوبی نیز داشت تا به مرور مرحوم نبی‌زاده به عنوان دبیر این حزب معرفی شد. این حزب دارای شورا بود و بنده نیز قائم مقام حزب جمهوری اسلامی در گچساران بودم.

این حزب به دلیل بسیاری از کمبودها و شاید کم‌کاری ما نتوانست خود را آنطور که باید به مردم  و نسل جوان معرفی کند اما یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های ما که بخشی از فعالیت‌های حزب جمهوری اسلامی را تشکیل می‌داد، مبارزه با گروه‌های انحرافی، ملحد، گروهای کمونیستی و منافق بود که ناگفته نماند در این راستا همه ارگان‌ها و نهادها با همدیگر همکاری داشتند. در خصوص فعالیت‌های ویزه جبهه و جنگ نیز این حزب دارای کلاس‌های برای ایجاد انگیزه در مردم و تشویق آنها برای دفاع مقدس بود و باید بگویم افراد دیگری نیز در آن کانکس زحمات زیادی کشیدند که می‌توان به حاج زواره کائیدی، علی پشدار، طوس رحیمی اشاره کرد. البته ۷ الی ۸ نفر نز از دوستان در آن کانکس روزنامه جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند از جمله دو برادر من، شهید اشکو، شهید پناهی، شهید شرافتی و دیگر شهدا.

خبرآوران: از خاطراتتان با مرحوم نبی‌زاده از جمله جریان حمله منافقان به دفتر حزب جمهوری اسلامی در گچساران بگوئید؟

جعفری: در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب شهید رجایی من و مرحوم نبی‌زاده از دفتر حزب بیرون رفتیم و دقیقا چند دقیقه بعد از خروج ما توسط گروهک منافقان نارنجکی به دفتر حزب پرتاب شد از دیگر خاطرات من و مرحوم که ان را برای نخستین بار مطرح می‌کنم این است که در آن زمان هفته‌ای یک الی دو بار در شیراز تشکیل جلسه می‌دادیم که از ۳ استان افراد حاضر در این جلسه تشکیل شده بود که معمولا یا من یا مرحوم نبی‌زاده در جلسه شرکت می‌کرد قرار بود پیش از رفتن مرحوم به مسجد که امام جماعت آن محروم متقی کاشانی بود برود و بعد از نماز حرکت کنیم که وی به دلیل غیبت آن روز مرحوم متقی در مسجد به خانه برگشت در پرانتز بگویم ما در برخی مواقع با برگزاری جلساتی با دانش‌آموزانی که توسط گروهک‌های منافقان فریب خورده بودند نسبت به برگشت و آگاه‌سازی آنها اقدام می‌کردیم آن روز بعد از برگشت مرحوم نبی‌زاده از مسجد با صدای در زدن شخصی پشت درب مرحوم نبی‌زاده برای باز کردن درب اقدام کرد که بعد از باز کردن درب ناگهان منافقی که ماموریت ترور وی را داشت با شلیک گلوله اقدام به ترور مرحوم نبی‌زاده کرد که شبکه BBC نیز آن را مطرح کرد و منافقان نیز فعالیت تبلیغاتی زیادی در خصوص این ترور انجام دادند که ما رهبر مخالفان را از بین بردیم و همان شب مرحوم به بیمارستان شهید فقیهی شیراز اعزام شد که ۳ روز بعد نیز دکتر شهید فقیهی نیز ترور شد.

خبرآوران: نحوه ترور چگونه بود و گلوله شلیک شده به چه قسمتی از بدن مرحوم نبی‌زاده شلیک شد.

جعفری: گلوله شلیک شده دقیقا بین فک پایین و دندان‌های مرحوم نبی‌زاده اصابت کرد که حتی تا آخرین لحظه زندگی نیز آن گلوله در دهان وی بود و وی برای عمل جراحی که باید در خارج از کشور عمل می‌شد، اقدام نکرد.

ادامه داد……

گفت‌و‌گو از کوروش رضایی

 

 

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=22276

برچسب ها

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.