تاریخ : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ 10 شوال 1441 Monday, 1 June , 2020

اخبار ویژه

2

نقدی بر سخنان داود فولادی؛ «شکستن قلم منتقدین کجا و زنده باد مخالف من کجا؟!»/ به خاطر تاجگردون باعث انشقاق در تیره وندا نشوید

  • کد خبر : 30518
  • ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
نقدی بر سخنان داود فولادی؛ «شکستن قلم منتقدین کجا و زنده باد مخالف من کجا؟!»/ به خاطر تاجگردون باعث انشقاق در تیره وندا نشوید

روز گذشته (جمعه؛ ۸ آذر ۱۳۹۸) همایشی تحت عنوان «هم‌اندیشی طایفه وندا با نماینده محترم گچساران و باشت» برگزار شد. نشستی که در آن حرف هایی زده شد که باعث تعجب و شگفتی همگان شده است. آقای *«داود فولادی»* همان جوان ولایی و بسیجی چهار سال پیش در کمال تعجب و در دفاع از نماینده […]

روز گذشته (جمعه؛ ۸ آذر ۱۳۹۸) همایشی تحت عنوان «هم‌اندیشی طایفه وندا
با نماینده محترم گچساران و باشت» برگزار شد.
نشستی که در آن حرف هایی زده شد که باعث تعجب و شگفتی همگان شده است. آقای *«داود فولادی»* همان جوان ولایی و بسیجی چهار سال پیش در کمال تعجب و در دفاع از نماینده به اصطلاح اصلاح طلب، اظهار داشتند که لازم دیدیم نقدی بر صحبت‌های ایشان داشته باشیم؛ ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان فرمودند که؛ «طایفه وندا ۶ هزار رای دارد!» در سابقه ولایی، مبارزاتی و کاریزمای طایفه وندا هیچ شکی نیست اما چنین ادعاهایی برای فشار بر مخالفین تاجگردون در قشقایی و تحت تاثیرقرار دادن آنها هم صحت ندارد. مجموعه قشقایی در حوزه انتخاباتی گچساران و باشت، حدود ۲۵ هزار رای دارد که دو طایفه دره شوری و کشکولی اکثریت قاطع جمعیت این ایل را در منطقه تشکیل میدهند.
لذا در بهترین حالت و با فرض تساوی جمعیت این دو طایفه، هر یک از طوایف دره شوری و کشکولی به تنهایی ۱۲ هزار رای خواهند داشت و حدود هزار رای و یا کمی بیشتر هم به چهار طایفه ای دیگر «عمله، کشکولی کوچک، شش بلوکی و فارسیمدان» تعلق خواهد داشت که قشلاق و تمرکز اصلی آنها در استان‌های فارس و بوشهر قراردارد.

تیره وندا (معادل طایفه در ایلات دیگر) زیرمجموعه طایفه (ایل) دره شوریست. و در طایفه دره شوری بیش از پنجاه تیره وجود دارد که بخش هایی از حدود ۳۴ تیره آن در منطقه گچساران سکونت دارند، که می‌توان تیره های؛ «ابولکرلو، قره قانی، کاویانی، نره ای، اروجلو، طیبی، *وندا*، قرمزی، میش بسیار، عربلو و …» را نام برد.
لذا با یک تقسیم ساده می توان گفت: «به طور میانگین هر تیره در طایفه دره شوری، حدود ۳۳۰ رای در گچساران دارد.
حال اگر به دلیل تجمیع و داشتن تمرکز «تیره وندا» در گچساران هم بخواهیم از میانگین رای دیگر تیره ها کم کنیم و به تیره وندا اضافه کنیم، قطعاً در بهترین حالت و با فرض ۳ برابر میانگین دیگر طوایف فرض کردن هم، حدود ۱۰۰۰ رای متعلق به این تیره خواهد بود، که اغلب سران و لیدرهای سیاسی این تیره نیز از اصولگرایان به نام و زحمت کشیده در شهرستان هستند و با صداقتی که از آنان سراغ داریم، به هیچ وجه در قالب اصلاحات و فرد بی‌صداقتی چون تاجگردون نمیگنجند و از طرفی تیره وندا، در انتخابات گذشته تاوان زیادی در جنگ با تاجگردون پرداخت کرده و جوانان این تیره، انواع تحقیرها، تهدیدها و برخوردهای خشن را از جانب طرفداران و نزدیکان تاجگردون شنیده و دیده اند که به هیچ وقت فراموش نخواهند کرد و خطاب قرار دادن نماینده محترم با عناوینی چون؛ «بهمن بیگی دوم، امیرکبیر دوم و…» کاردی در قلب جوانان این تیره و حتی لر زبانان عزیزیست که به خاطر عدالت و ولایت در دور قبل به فامیل حضرتعالی اعتماد کردند.
لذا من فکر می کنم که؛ صحبت های *آقا داوود* صحبت دانشگاهی و منطقی نیست و با فرض حضور ۲۰ الی ۳۰ نفر از تیره وندا در جلسه دیروز، این حضور اندک، برآیند رای تیره وندا نخواهد بود و نظر ایشان در حضور افراد بزرگی چون حاج علی فولادی، مهندس مهران فولادی، حاج هدایت فولادی، خانم دکتر فولادی، مهندس جاسم پولادی، حاج داریوش فولادی و ده ها ریش سفید و جوان تیره وندا تاثیرگذار نخواهد بود.
البته نمونه این ۴ یا ۶ هزار رای را قبلا در طوایف لر زبان هم دیده بودیم، که با تقسیم حدود ۶۰ هزار رای الباقی، بر حدود ۶۰ طایفه لر زبان، به راحتی میانگین ۱۰۰۰ رای، برای هر یک از طوایف بدست میآید. البته طوایف بزرگتر تا حدود ۱۵۰۰ رای و طوایف کم جمعیت تر با حدود ۵۰۰ رای.

بخش دوم صحبت های تعجب برانگیز *آقا داود* شکستن قلم های مخالف بود که با نمایش های “زنده باد مخالف من” سابق آقای نماینده در تضاد بود و به نظر میرسد با فضای خانوادگی اطراف نماینده و با ناامیدی نخبگان علمی و فرهیختگان از ایشان، شاهد حضور پررنگ تر چماق بدستان برای حذف مخالفین خواهیم بود.

افشین مرحمتی
۹ آذر ۱۳۹۸

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=30518

برچسب ها

نوشته های مشابه

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 5در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
  1. تحلیل و اتقاد درستی بود
    امید واریم جوانان همچون داوپد فولادی در انتخابات در هر جناحی که قرار می گیرند حرمت اندیشه و قلم را نگه دارند و بیش از این ستایش سرایی نکنند.

  2. ترک ها بازیچه دست هیچکسی نیستن نه تاجگردون که این هشت سال فقط با ما بازی کرده است و یقینن به ما خندیده و نه هرکسی که بخاد اینکار کند

  3. آدم را …… بگیره ولی جو نگیره بله آقا داوود .

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.