تاریخ : سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹ 11 ربيع أول 1442 Tuesday, 27 October , 2020
2

تازه‌ترین جزئیات ماجرای رد اعتبارنامه تاج‌گردون/جزئیات ادعای تهدید با اسلحه گرم/نماینده تهران: هزاران بار بمن زنگ زده‌اند/با تهدیدکننده کاری ندارم با سرشاخه اصلی برخورد شود/چرا تاج‌گردون اعتراضش به اعتبارنامه قالیباف، میرسلیم و زاکانی را پس گرفت/ماجرای اعتبارنامه نمایندگان چیست؟اگر اعتبارنامه تاج‌گردون تایید نشود تکلیف حوزه گچساران و باشت چه می‌شود؟

  • کد خبر : 36735
  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
تازه‌ترین جزئیات ماجرای رد اعتبارنامه تاج‌گردون/جزئیات ادعای تهدید با اسلحه گرم/نماینده تهران: هزاران بار بمن زنگ زده‌اند/با تهدیدکننده کاری ندارم با سرشاخه اصلی برخورد شود/چرا تاج‌گردون اعتراضش به اعتبارنامه قالیباف، میرسلیم و زاکانی را پس گرفت/ماجرای اعتبارنامه نمایندگان چیست؟اگر اعتبارنامه تاج‌گردون تایید نشود تکلیف حوزه گچساران و باشت چه می‌شود؟

صبح نو نوشت روز شنبه هفته جاری، تعدادی از نمایندگان منتخب مجلس یازدهم، با جمع‌‌آوری امضا و ارسال نامه به رییس شعبه ۱۲ مجلس، نسبت به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون اعتراض ‌کردند. روز گذشته [یکشنبه] لارگانی در اظهاراتی، از در دست بررسی‌بودن اعتبارنامه نماینده گچساران خبر داد. پس از نامه‌نگاری شعبه ۱۲ مجلس با شورای نگهبان […]

صبح نو نوشت روز شنبه هفته جاری، تعدادی از نمایندگان منتخب مجلس یازدهم، با جمع‌‌آوری امضا و ارسال نامه به رییس شعبه ۱۲ مجلس، نسبت به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون اعتراض ‌کردند. روز گذشته [یکشنبه] لارگانی در اظهاراتی، از در دست بررسی‌بودن اعتبارنامه نماینده گچساران خبر داد. پس از نامه‌نگاری شعبه ۱۲ مجلس با شورای نگهبان و ارسال مدارک معترضان به شورا، قرار است جواب استعلام از این نهاد نظارتی در جلسه امروز این شعبه[با حضور نمایندگان معترض به اعتبارنامه] بررسی و نتیجه نهایی درباره تاجگردون اعلام شود.

نماینده پرحاشیه
از همان روزهای منتهی به انتخابات اخیر، نوع تبلیغات غلامرضا تاجگردون، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم در منطقه گچساران که هیچ‌ شباهتی به تبلیغات یک نامزد مجلس نداشت، حاشیه‌ساز ‌شد. پیش از این نیز اخبار مختلفی از حضور شبکه وابسته به او در دستگاه‌های مختلف کشور منتشر شده بود که البته هیچ‌کدام نتوانستند مانع تاجگردون از راهیابی به مجلس یازدهم شوند. گذشت تا اینکه روز شنبه تعدادی از نمایندگان انقلابی راه‌یافته به مجلس، با جمع‌‌آوری امضا و نامه به حجت‌الاسلام سیدناصر لارگانی، رییس شعبه ۱۲ مجلس، به اعتبارنامه این چهره اصلاح‌طلب اعتراض ‌کردند. همان روز علیرضا زاکانی، منتخب مردم قم در مجلس یازدهم، در توییتی با انتشار تصویر نامه به لارگانی نوشت: «مجلس یازدهم باید مقابله با اشرافیت و فساد را از خود شروع کند تا بتواند علیه هر مفسده‌ای در کشور قیام نماید.» در تصویری که زاکانی از این نامه منتشر کرد، چنین آمده بود: «احتراما بنا به استناد ماده ۲۸ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اعتراض خود را نسبت به اعتبارنامه آقای غلامرضا تاجگردون، منتخب مردم شریف گچساران به دلیل رانت‌خواری و کسب منافع اقتصادی و اعمال نفوذ شبکه‌ای از طرق مختلف در دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های تابعه و بخش عمومی اعلام می‌داریم.» در همراهی با توییت زاکانی، احمد نادری، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم و دیگر چهره معترض به اعتبارنامه تاجگردون، طی مطلبی در توییتر نوشت: «اعتراض ما فقط به یک شخص نیست، به یک مرام و منش است که خود را نهادینه کرده است. تاجگردونیسم ادامه رفسنجانیسم است.»
پس از این، روز گذشته[یکشنبه] حجت‌الاسلام لارگانی در اظهاراتی از در دست بررسی‌بودن اعتبارنامه تاجگردون خبر داد و گفت: «۱۸ اعتبار نامه به شعبه ۱۲ ارجاع شده که ۱۷ اعتبار به اتفاق آرا تصویب شد اما اعتبارنامه آقای تاجگردون منتخب گچساران که به این شعبه ارجاع شده، به دلیل اعتراضی ۹ نفر از منتخبان داشتند، در دست بررسی است.» وی افزود: «با توجه به بندهای ۲۹ و ۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس، ما نامه‌ای را به همراه مستنداتی که معترضان به این اعتبارنامه، به شعبه تحویل دادند، به شورای نگهبان دادیم که آیا این مواردی که معترضان اعلام ‌کردند، در زمان بررسی صلاحیت آقای تاجگردون در ایام انتخابات، بررسی شده است یا نه.» رییس شعبه ۱۲ مجلس تاکید کرد: «پس از دریافت جواب استعلام از شورای نگهبان، شعبه تشکیل جلسه می‌دهد و در خصوص این اعتبارنامه اعلام نظر می‌کند.»
در همین‌باره، روح‌الله نجابت، منتخب مردم شیراز در مجلس یازدهم و دیگر معترض به اعتبارنامه تاجگردون، روز گذشته در توییتی از بررسی نهایی اعتبارنامه نماینده گچساران در روز دوشنبه [۱۲ خرداد] خبر داد.

نادری: اعتراض ما مستند به تخلفات تاجگردون است
احمد نادری، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اعتراض ۹ نماینده مجلس به اعتبارنامه تاجگردون، گفت: ۶ نفر از نمایندگان جوان منتخب تهران به اضافه آقایان زاکانی منتخب قم، نجابت منتخب شیراز و کریمی منتخب اراک تصمیم ‌گرفتند با توجه به گزارش‌های عدیده و مفصل از تخلفات آقای تاجگردون، نسبت به اعتبارنامه او اعتراض کنند. اعتراض ما مبتنی بر مستنداتی بود که به شعبه[شعبه ۱۲ مجلس] ارائه دادیم و پیگیری‌های خود را آغاز کردیم و همچنان هم مشغول پیگیری هستیم. وی افزود: آقای تاجگردون حوالی ظهر روز شنبه، ۱۰ خرداد در یک عمل زشت و غیراخلاقی، به اعتبارنامه همه سرشاخه‌های جریان انقلابی در مجلس، از آقای قالیباف گرفته تا آقایان آقاتهرانی و میرسلیم و نیکزاد، اعتراض کرد که البته راه به جایی نبرد چون باید مستنداتی را برای ادعاهای خود ارائه می‌داد که ارائه نداد و در نهایت هم اعتراض خود را پس گرفت.

تلفنم هزار بار زنگ خورده است
منتخب مردم تهران همچنین با اشاره به تهدید با سلاح‌گرم از سوی هواداران تاجگردون نسبت به ۹ نماینده پیگیر اعتبارنامه نماینده گچساران، گفت: روز شنبه که اعتراض به اعتبارنامه آقای تاجگردون از سوی ۶ نفر منتخب جوان تهران خبری شد، طرفداران آقای تاجگردون، حرکت سازمان‌یافته‌ای را شکل دادند و شماره‌های ما ۶ نفر را در گروه‌های فضای مجازی در حوزه انتخابیه خودشان، به صورت وسیع و گسترده پخش ‌کردند و ظاهرا از طرف سرشاخه‌ها هم تحریک ‌شدند. وی افزود: با تحریک این سرشاخه‌ها، هواداران آقای تاجگردون به ما ۶ نفر زنگ می‌زدند و پیام می‌دادند تا برای پس ‌گرفتن این اعتراض، فشار وارد کنند. نادری افزود: خود من از دیروز تا الان، پیام‌های زیادی در پیام‌رسان‌های شبکه‌های اجتماعی و هم به صورت پیام کوتاه و تماس تلفنی دریافت کرده‌ام. اگر بگویم تلفن من فقط هزار بار زنگ خورده است، اغراق نکرده‌ام.

منتظر استعلام از شورای نگهبان
نادری با بیان اینکه به دلیل ارعاب و تهدید‌شدن، حق شکایت از آقای تاجگردون و هواداران او برای ما محفوظ است، گفت: با این وجود، مساله اصلی من و دیگر نمایندگان انقلابی این است که جریان آقای تاجگردون که سال‌هاست آغاز شده را کنترل کنیم. من شخصا از کسی که پیام‌های تهدیدآمیز می‌فرستد، شکایتی ندارم بلکه معتقدم رأس این جریان را باید به کنترل درآورد. وی در پاسخ به این سوال که با وجود تخلفات تاجگردون، چرا شورای نگهبان پیش از این متوجه این تخلفات نشد، گفت: من در این‌باره چیزی نمی‌توانم بگویم چون باید گزارش تکمیلی شورای نگهبان درباره آقای تاجگردون به دست ما برسد. از سمت شعبه ۱۲ به شورای نگهبان نامه‌نگاری شده است و ما باید نظر شورای نگهبان را در این زمینه جویا شویم.
نادری اضافه کرد: طبق قانون، در دو صورت اعتراض ما به اعتبارنامه آقای تاجگردون یا هر نماینده دیگری، وارد است. صورت اول این است که از روز انتخابات به این‌سو، از سوی آن نماینده خلافی سر بزند که طبیعتا ربطی به شورای نگهبان ندارد اما حالت دوم این است که ممکن است قبل از انتخابات، آن نماینده خلاف یا مجموعه خلاف‌هایی را مرتکب شده باشد که شورای نگهبان به هر دلیلی، به اسناد آن تخلفات دسترسی نداشته و اساسا از آن تخلفات بی‌خبر بوده باشد. وی افزود: یکسری اسناد و مدارک از آقای تاجگردون در دست ماست. باید گزارش شورای نگهبان بیاید تا ببینیم وضعیت از نوع دوم
[بی‌خبری شورای نگهبان از مدارک تخلف] هست یا نیست. ممکن است اسنادی که ما داریم، اساسا به دست شورای‌نگهبان نرسیده باشد.

ماجرای اعتبارنامه نمایندگان چیست؟
اعتبارنامه به مجموعه مدارکی گفته می‌شود که نشان‌‌دهنده سوابق کاری، درسی و دانشگاهی، نحوه انتخاب و اطلاعاتی درباره نماینده است. هر منتخب با این اعتبارنامه وارد مجلس می‌شود اما بررسی آن از سوی دیگر نمایندگان می‌تواند به این ورود پایان دهد. اگر نماینده‌ای فاقد صلاحیت باشد یا به هر دلیلی صلاحیت خود را از دست دهد، با رای دیگر نمایندگان اعتبارنامه وی رد خواهد شد. مواد ۲۷ تا ۳۹ آیین‌نامه داخلی مجلس جزئیات رسیدگی به این اعتبارنامه‌ها را تعریف کرده است و بر همین اساس، منتخبان مجلس پس از برگزاری مراسم تحلیف در ۱۵ شعبه به‌طور مساوی و بر اساس قرعه‌کشی تقسیم می‌شوند. هر یک از شعب، دارای یک رییس، دو نایب‌رییس، یک سخنگو و دو دبیر خواهد بود. مسوولیت اصلی هر یک از این شعبه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تحقیق درباره اعتبارنامه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس و بررسی صلاحیت سایر نمایندگان برای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است. اعتبارنامه نمایندگان بر اساس جدول حوزه‌های انتخابیه به ترتیب حروف الفبا بین شعبه اول تا شعبه پانزدهم تقسیم می‌شود. بر اساس ماده ۳۰ آیین‌نامه داخلی، شعب، رسیدگی به اعتبارنامه‌‌ها را شروع و نسبت به مدارکی که در شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار نگرفته یا پس از رسیدگی شورای نگهبان به دست آمده است، اتخاذ تصمیم می‌کند. در صورت رد اعتبارنامه، در حوزه انتخابیه نماینده رداعتبارشده باید انتخابات مجدد[میان دوره] برگزار شود.

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=36735

برچسب ها

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.