تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021
6

تاج‌گردون و محبوبیت برباد رفته+اسناد

 • کد خبر : 36868
 • ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
تاج‌گردون و محبوبیت برباد رفته+اسناد

به گزارش خبرآوران کمتر از ۱۰ روز دیگر وضعیت پیچیده و حاشیه‌ساز اعتبارنامه غلامرضا تاج‌گردون توسط کمیسیون تحقیق و در ایستگاه پایانی صحن علنی مجلس مشخص می‌شود. فرایند ثبت‌نام، تایید صلاحیت و برگزاری انتخابات و در پایان تایید اعتبارنامه تاج‌گردون با حواشی بی‌سابقه و عجیبی روبرو شد و در نهایت تاج‌گردون به ایستگاه پایانی تایید […]

به گزارش خبرآوران کمتر از ۱۰ روز دیگر وضعیت پیچیده و حاشیه‌ساز اعتبارنامه غلامرضا تاج‌گردون توسط کمیسیون تحقیق و در ایستگاه پایانی صحن علنی مجلس مشخص می‌شود.

فرایند ثبت‌نام، تایید صلاحیت و برگزاری انتخابات و در پایان تایید اعتبارنامه تاج‌گردون با حواشی بی‌سابقه و عجیبی روبرو شد و در نهایت تاج‌گردون به ایستگاه پایانی تایید خود برای جلوس بر صندلی بهارستان با مجلسی جدید با رویکردی انقلابی و اصولگرایانه مواجه شده، رویدادی که رقیبان انتخاباتی او از جمله سیدقدرت‌الله حسینی بارها در نطق‌هایش به آن اشاره و تاکید کرد که تاج‌گردون در صورت ورود به مجلس یازدهم به مهره‌ای خنثی و تنها با قدرت مانور حداقلی تبدیل خواهد شد.

حال و روز سیاسی تاج‌گردون این روزها اصلا خوب نیست و او خوب می‌داند که اگر اعتبارنامه‌اش را تایید نکند؛ حیات سیاسی‌اش به شدت آسیب خواهد دید و حتی باید خود را آماده پاسخگویی به اتهامات سنگین و بی‌شمارش در مباحث مختلف مالی و اقتصادی آن هم به قوه قضاییه کند.

با این مقدمه نگاهی به وضعیت آرای تاج‌گردون در دوره‌های مختلف می‌اندازیم؛ نخستین حضور تاج‌گردون در انتخابات حوزه گچساران و باشت در سال ۸۶ رقم خورد سالی که او در روزهای آخر اعلام حضور کرد و استراتژی‌اش را وقتی از او پرسیدیم ترس از رد صلاحیت عنوان کرد.تاج‌گردون در آن دوره با حضور رقبایی از جمله علی مراد جعفری و سید قدرت‌الله حسینی دست و پنجه نرم کرد اما در نهایت با شکست از حسینی با آرای نزدیک و نفسگیر رقابت را به او واگذار کرد.

دوره بعدی انتخابات گچساران و باشت با حضور و تعدد رقبای اصولگرایش که دچار اختلافات عمیق سیاسی شده بودند برگزار شد تا علی‌رغم رای حداکثری و سبد سنگین اصولگرایان او موفق شود با کسب حدود ۳۴ هزار رای نخستین پیروزی شیرینش را جشن بگیرد؛ این در حالی بود که اصولگرایان گچساران و باشت صورت اجماع می‌توانستند دومین شکست تاریخ سیاسی تاج‌گردون را به او تحمیل کنند اما اختلافات حسینی و جعفری و حضور یک اصولگرایی قشقایی باعث شقه شدن آرا و در نتیجه پیروزی تاج‌گردون شود.

تاج‌گردون در دور دهم هم با فراغ بال و خیالی آسوده از عدم اجماع کاندیداهای اصولگرایان پا به میدان انتخابات گذاشت تا علی فولادی تنها رقیب خود را به مبارزه بطلبد، در این دوره بازهم اختلافات اصولگرایان گچساران و باشت خشاب فولادی را خالی کرد تا او در انتخاباتی یک طرفه شکست تلخی از تاج‌گردون را تجربه کند، شکستی که نه آمار آرایش بلکه پیوستن هواداران حسینی و جعفری که می‌توانستند پاشنه آشیل تاج‌گردون در این انتخابات باشند،برای فولادی سنگین بود، تاج‌گردون ۶۷ هزار رای خود، جعفری و حسینی را جمع کرد تا قدرت خود را به رخ همه رقبا بکشاند.

۸سال نمایندگی تاج‌گردون در بهارستان اما با فراز و نشیب‌های زیادی در حوزه‌هایش روبرو شد؛ علی‌رغم تبلیغات وسیع رسانه‌ای و اتاق فکر سیاسی انتخاباتی‌اش اوج نارضایتی‌های مردمی در حوزه‌های مختلف آغاز شد و المان‌هایی از بی عدالتی، تبعیض، باندبازی، برخورد با منتقدان و مخالفان در اشکال مختلف، ضعف ایجاد اشتغال و تبعیض شدید در توزیع فرصت‌های محدود شغلی، ضعف مدیران انتصابی در گچساران و باشت و از همه مهم‌تر نقش تاجگردون در افزایش قیمت بنزین هرروزه در رسانه‌ها و بطن جامعه خود را نشان داد.

تاج‌گردون کسب ۶۷ هزار رای را افتخاری بزرگ و نفطه عطفی مهم در حیات سیاسی خود میدانست اما حقیقت ماجرا چیز دیگری بو د و آن هم مطالبات ۶۷ هزار نفری مردم گچساران و باشت از او و ناتوانی تاجگردون در تمکین خواسته‌های  آرای حسینی، جعفری و قشقایی که در سبد خود جمع کرده بود، ریزش شدید آرای تاج‌گردون به دلایلی که مطرح شد واقعیتی بود که بارها رسانه‎‌ها به آن پرداختند اما از بعضی از هواداران و لیدرهای تاج‌گردون به شدت و قویا آن را تکذیب کردند تا وجهه آسیب دیده تاج‌گردون را لاپوشانی کنند.

با آغاز رقابت‌های انتخاباتی دور یازدهم مجلس شورای اسلامی در گچساران و باشت پیش‌بینی ریزش آرای تاج‌گردون کاملا مشخص شد و رقبای او نیز با قدرت تمام به صحنه آمدند اگر چه در خصوص لزوم وحدت اصولگرایان گچساران و باشت حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد و از حوصله این بحث نیز خارج است اما گریزی کوتاه در این یادداشت خواهیم داشت.

اما به راستی آیا تاج‌گردون نماینده محبوبی در انتخابات گچساران و باشت بود و آیا آرای او آرای خالصی از حوزه گچساران و باشت بود آیا او موفق به کسب ۵۰ درصد آرای این دو حوزه شد؟

بر اساس مصاحبه فرماندار گچساران تا خبرگزاری دولتی ایرنا در این شهرستان افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات گچساران و باشت بیش از ۱۱۵ هزار نفر و آرای واجد شرایط گچساران ۹۸ هزار رای اعلام شد، با یک بررسی ساده می‌توان به ریزش شدید آرا و کاهش عجیب محبوبیت تاج‌گردون در دو شهرستان پی برد؛ تاج‌گردون در دور یازدهم که با حواشی و اتفاقات زیادی که همه به آن اذعان دارند موفق به کسب ۳۸ هزار رای از ۱۱۵ هزار رای دو شهرستان و ۹۸ هزار رای گچساران شد، نتیجه‌ای که مفهومش نه بزرگ ۷۷ هزار نفری مردم گچساران و باشت و ۵۰ هزار نفری گچساران به او است البته این آمار در حالت خوشبینانه در صورتی است که این میزان را رای خالص مردم گچساران و باشت دانسته و واقعیت حضور پررنگ افراد خارج از این دو شهرستان در روز انتخابات را نادیده بگیریم و از پدیده ناهنجار خرید و فروش آرا چشم‌پوشی کنیم اما واقعیت امر این است، تاج‌گردون محبوبیت ادوار نهم و دهم خود را به شدت از دست داده و در انتخابات دور یازدهم در حالی ۳۸ هزار رای کسب کرد که پیش‌بینی و خواسته کسب سبد ۸۰ هزار رای او حتی به نصف هم نرسید.

این روزها در حالی رسانه‌ها و لیدرهای تاج‌گردون سعی در القای محبوبیت روزافزون او به افکار عمومی و البته معترضان به اعتبارنامه‌اش را دارند و تحریک و تشویق افکار عمومی به نفع تاج‌گردون را در دستور کار خود قرار داده‌اند که آمار و ارقام آرای کسب شده نشان می‌دهد ۷۷ هزار نفر از مردم گچساران و باشت و ۵۰ هزارنفر از مردم گچساران که می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند به او نه گفته‌اند، نکته جالب دیگر این موضوع این است اگر آرای سه رقیب او را با هم جمع ببندیم به اختلاف آرا به حدود ۱۰۰۰ رای می‌رسیم.

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=36868

برچسب ها

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. ایا گچساران جز کشور نیست ا در کل کشور مشارکت کم بود گچساران اگر رای کم بکد نه به علت عدم محبوبیت تاجگردن بود ه ولی بازهم دکتر نشان داد محبوب گچساران است

 2. قالیباف رو چی میگی یک میلیون از ده میلیون را رای اورده

 3. تاجگردون جه تایید بشه چه نشه بازم محبوبه دل مردم گچساران وباشته چرا این همه از انتخاب تاجگردون ناراحتی اگه بی عدالتی شده نه تودوره دکتر تاجگردون شده بالک تواین سی دوسالی که موحد .حسینی نماینده بود پارتی بازی رانتخواری فشارسیاسی انتصاب ناعادلانه تبعیض.دادن وام بلاعوض فشار به مردم تحت پوشش کمیته امداد استخدام افراد بیسواد بدون امتحان استخدامی

 4. شیر همیشه شیر محبوبیت ی شبه به دست نیامده که یشبه ازدست بره دوست واریم دکتر

 5. بزرگوارعزیز تاج همچنان درفلبهاست.این دوره انتخاباتی برگزارشده در طول ۴۰سال انقلاب کمترین میزان مشارکت را داشته است.درگچساران هم تاجگردون ۳رقیب داشته که هر۳تاراشکست داده.دیگه چه حرفی دارید.ملت ازنظام ناراضی است.تومیگویی درگچساران چه شدوچه نشد.واقعاکه

 6. تاجگردون باید بره حقیقت رو کتمان نکنید خواهران و برادران مومن،من نمیگم فقط تاجگردون اینطور بوده بدتر از ایشان فراوان است.وا… بیاید ببینید که تاجگردون چقد کار فامیلاش خورده،آخه من و شما هم انسانیم حق داریم نفس بکشیم جالب نیست دفاع کورکورانه کنیم.ولی حیف که اگر اینم برود باب برای دیگری بدتر باز خواهد شد،ما از ریشه مشکل داریم.ولی تاجگردون باید بره خودش میدونه اشتباهات کارشو.

 7. دوست عزیز کلا مشارکت حدود ۳۰درصد بوده پس نتیجه میگیریم آقای تاجگردون محبوبیتش کاهش نداشته کل نظام این دوره رای کمی داشته مثلاتهران آقایان بایدبالای ۳میلیون رای ماوردن

 8. تاجگردون رای آوردنش باپول والتماس بود

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
 • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.