تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021
2

به داد کشاورزان منطقه پاکوه گچساران برسید/دردنامه یک کشاورز گچسارانی به اداره آب

  • کد خبر : 40213
  • ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
به داد کشاورزان منطقه پاکوه گچساران برسید/دردنامه یک کشاورز گچسارانی به اداره آب

به گزارش خبرآوران فضیل نادری کشاورز گچسارانی با ارسال نامه‌ای به این پایگاه خبری خطاب به اداره آب نوشته است. امسال سالی بود که از طرف رهبر معظم انقلاب به نام سال جهش تولید نام گرفت. بی شک این نامگذاری صرفا یک نام نبوده ونشان ازدرک عمیق و دغدغه فکری آن رهبر فرزانه برای برون […]

به گزارش خبرآوران فضیل نادری کشاورز گچسارانی با ارسال نامه‌ای به این پایگاه خبری خطاب به اداره آب نوشته است.

امسال سالی بود که از طرف رهبر معظم انقلاب به نام سال جهش تولید نام گرفت. بی شک این نامگذاری صرفا یک نام نبوده ونشان ازدرک عمیق و دغدغه فکری آن رهبر فرزانه برای برون رفت کشور از رکود اقتصادی در شرایط تحریم های ظالمانه است. درشرایطی که استکبار جهانی و امریکای جنایتکار با اذعان به فشار حداکثری قصد به زانو درآوردن ایران را دارندهمواره تاکید رهبر عزیزمان بر درون زا بودن اقتصاد و کم کردن تاثیر پذیری اقتصاد کشور ازسیاست های مالی جهانی بوده است.
مقدمه بالا را از باب تذکر به خودم به عنوان یک ایرانی و از طبقه کشاورز و از طرف دیگر برای مدیران و مسئولانی نگاشتم که به محض خاتمه سخنرانی رهبر انقلاب در عید هر سال ، برگه ها و فرم های سال قبل را کنار گذاشته و فرم های اداری جدید مزین به نامگذاری جدید آن رهبر عزیزچاپ می کنند.
یکی از کارهای زیر بنایی و بسیار امیدوار کننده ای که در راستای رونق وجهش تولید و اشتغال مولد در بخش کشاورزی انجام گرفت پروژه بزرگ ابرسانی به اراضی کشاورزی حوزه شرق گچساران بود که شامل احداث پست برق ۶۶ کیلو ولت ، احداث ایستگاه پمپاژ آب از رودخانه زهره با ده ردیف پمپ برقی وخطوط انتقال آب با قطر های زیاد و ایجاد استخر واسط در پاکوه و ایجاد ابگیر در روستاهای هفتگانه تحت پوشش و نهایتا تخصیص آب به بیش از ۳۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی منطقه با شبکه آبیاری گسترده و تحت فشار بصورت بارانی بود. اطلاع دقیقی از سرمایه گذاری انجام شده در این بخش ندارم ولی با همین توضیح اندک متوجه بالا بودن رقم سرمایه گذاری می شویم.
بگذریم از اینکه اجرای این طرح با چه فراز و فرودهایی همراه بود وقریب به هشت سال طول کشید. به هرحال انتظار کشاورزان با راه اندازی ایستگاه در سال ۱۳۹۲ به سر آمد و خاک زمین های دیم از گرما تفتیده لب تر کردند.
اکنون پس از گذشت سه سال از راه اندازی ایستگاه، خوشحالی مردم زیاد دوام نیاورد و باز هم همان مشکل نام آشنای همیشگی-عدم مدیریت صحیح و اصولی- برای استفاده از منابع با بهترین بازدهی و کمترین اتلاف منابع.
متولی بهره برداری از ایستگاه پمپاژ اداره امورمنابع آب می باشد که بهره برداری از ایستگاه پمپاژ را به بخش خصوصی سپرده است. اکنون این ایستگاه فقط دارای سه پمپ فعال بوده که جوابگوی آب بخش کوچکی از یک روستا هم نمی باشد. منافع بخش بهره بردار(ایستگاه پمپاژ) اغلب در تضاد با منافع تعاونی های آب بران روستاها می باشد(دریافت آب های بیشتر در ازای دادن آب کمتر و اسفتاده از اهرم فشار آب بها برای رها سازی آب). البته این آب حداقلی هم هنگامی رها سازی می شود که مصداق نوش داروی بعد از مرگ سهراب می باشد و مزارع در اثر سرمازدگی و وقفه طولانی در بارش باران آسیب جدی دیده اند.
کشاورزان بذرهایشان را به امید آب بر زمین ریخته اند در حالیکه آب شیرین زهره با ناکارآمدی ایستگاه پمپاژ به جای تولید گندم، کام شور خلیج فارس را شیرین می کند.
چگونه می شود با این حد از ناکارامدی، اقتصاد درون زا ایجاد کرد. شما را به خدا مرا متهم به سیاه نمایی نکنید آن را که عیان است چه حاجت به بیان است .فقط کافی است به میان مردم رفت و دید. کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با چه هزینه هنگفتی یک لیتر آب شیرین تهیه می کنند.مسئول محترم حوزه آب و آبخیز داری چگونه شب سر بر بالین گذاشته و راحت می خوابی. صدای زهره شیرین زبان را نمی شنوی که عاجزانه من وتو را می خواند ونمی خواهد با آب شور خلیج فارس پیوند بخورد.این وصلت شور و شیرین امکان پذیر نیست. زهره حق دارد: اولا شیرین است و دوما مال این خاک است. زهره از ما رنجیده است. کمی به خود بیاییم. زهره را به سرنوشت زاگرس و البرز عزیزی که فدای زاگرس شد گرفتار نکنیم. البرز زارعی عزیز-شهید راه طبیعت-روحت شاد.
مسئولین حوزه آب و آبخیزداری، عاجزانه تقاضا می کنم از پشت صندلی های چرخدارریاست و میزهای اداری بیرون بیایید. حداقل ماهیانه یک بازدید میدانی بکنید .به میان کشاورزان که ولی نعمتان شمایند بروید حرف هایشان را بشنوید. این جماعت نان بازو می خورند و اغلب ساکتند. زبان انتقاد ندارند و شاید ناامید از انتقادند. در نبود تفکر سیستمی و نبود نگرش کلان، آسیب های زیادی دیده ایم. قریب به یک ماه است که باران نباریده ومزارع گندم و کلزاهم در این میان قربانی تعارض منافع ها شده اند.
مسئولین محترم: کشاورزی شغل مولد وسالم است. سوداگری نیست، دلالی نیست، قاچاق نیست ، سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز نیست، احتکار نیست، رانت نیست، درآمدش در مقایسه با زحمتش زیاد نیست. فقط پاک پاک است. جلوی کشاورز تعظیم کنید و آب بی منت به او بدهید تا از خروج ارز ازکشور در این شرایط تحریم جلوگیری بشود و گندمتان را تامین کنند. مسئول عزیز آیا حاضر هستید فقط یک شب کشاورز را جهت تعویض آب پاش همراهی کنید تا لرزیدن او در زیر آب سرد زمستان و در ظلمات شب را ببینید؟.
کشاورز سرما را برای تامین نان حلال به جان می خرد ولی کو آب؟؟؟؟کشاورز فقط آب می خواهد و دیگر هیچ.آیا این زیاده خواهی است اگر هست بگویید.کار کردن انفعالی و با راندمان کم با اصول اقتصاد مقاومتی تضاد دارد تولید را جهش و اقتصاد را رونق نمی دهد. با این دست فرمان راه به جایی نخواهیم برد. از مدارخارج شدن هفت پمپ در طول سه سال هیچ توجیهی ندارد اگر قرار بود با این راندمان پایین کار بکنیم اصلا چرا طرح اجرا شد؟ پول آن را به زخم دیگری می زدید.
خوشحال بودیم که این بار به جای ماهی دادن ماهی گیری یادمان داده اند. طبقه کشاورز برای تک تک مشکلات پیش روی مدیران تحصیل کرده راهکار دارد. برای آبگیری سدهای خاکی خشکیده ، برای احیا ی آبخوان امامزاده جعفر به روش تزریق و احیا ازعمق با ملاحظات زیست محیطی. آبخوانی که طی خشکسالی ۲۰ ساله و برداشت بی رویه، تراز آب آن درحدود ۲۲ متر پایین رفته است. یک دوره ترسالی زیاد و مدیریت دقیق مورد نیاز است تا فقط به تراز قبلی برگردیم.
امید آنکه هرچه زودتر ایستگاه پمپاژ رفع عیب، مدیریت آن تصحیح و آب پایداردر اختیارکشاورزان قرار بگیرد.

به امید سربلندی ایران عزیز.
فضیل نادری ۳۰/۱۰/۱۳۹۹

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=40213

برچسب ها

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 3در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
  1. شکایت کنید و وکیل بگیرید خسارت وارده را از بخش خصوصی بگیرید و به اطلاع آقای رئیسی ، رئیس قوه قضائیه برسانید

  2. به صدا و سیما اطلاع بدین برای پیگیری

  3. وقتی مدیران پشت صندلی های ریلی نشتند وبا گوشی های خود نرمش میکنند درد مردم را نمی فهمند متاسفانه فقط موقع انتخابات به خاطر محکم کردن صندلی ریاست آنچنان توپ به میدان کشاورز میندازندکه نگو …… اینها که مدیر نیستند مدیر بله قربان که به فکر مردم نیست

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.