تاریخ : جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱ 13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
7

یادداشت سید قدرت‌الله حسینی به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت

  • کد خبر : 40866
  • ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
یادداشت سید قدرت‌الله حسینی به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت

بنام خدای بخشنده و مهربان ۲۹ اسفند ۱۳۲۹، سال روز حماسه ای است به یادماندنی و نقطه عطفی در تاریخ مبارزاتی ملت ایران. ۲۹ اسفند، سال روز ملی شدن صنعت نفت ایران، در گرو رهبری دینی و اتحاد و حضور ملت مسلمان است. در این روز با ملی شدن صنعت نفت، دست طمع استعمار از […]

بنام خدای بخشنده و مهربان

۲۹ اسفند ۱۳۲۹، سال روز حماسه ای است به یادماندنی و نقطه عطفی در تاریخ مبارزاتی ملت ایران. ۲۹ اسفند، سال روز ملی شدن صنعت نفت ایران، در گرو رهبری دینی و اتحاد و حضور ملت مسلمان است. در این روز با ملی شدن صنعت نفت، دست طمع استعمار از دامن ملت ایران کوتاه شد.
در جریان ملی شدن صنعت نفت، به دنبال حمایت و تأکید مراجع عالی قدر شیعه و استعمار ستیز بزرگ دکتر محمد مصدق، مردم در صحنه حاضر شدند. آیت الله کاشانی کوشش برای ملی شدن صنعت نفت را «تکلیف دینی و وطنی ملت مسلمان ایران» می دانست. دیگر علما و مراجع حمایت کردند از جمله آیت الله العظمی خوانساری در پایان اعلامیه خود نوشت: «با اینکه حضرت مستطاب آیت الله کاشانی (دامت برکاته ) که مجتهدی عادل و باشهامت و دل سوز و فداکار برای مصالح دین و دنیای مردمند و با این همه جدیت ترغیب و تحریض، مردم را بیدار می کنند، دیگر مجال عذری برای کسی باقی نمی ماند».
در دوران تلاش برای ملی شدن صنعت نفت، ایران بزرگ ترین تولیدکننده نفت خام خاورمیانه، و پس از امریکا، ونزوئلا و شوروی سابق، چهارمین تولیدکننده نفت خام دنیا به شمار می آمد. از سوی دیگر، دولت انگلستان که از راه قراردادهای استعماری گوناگون و از تاراج منابع نفتی ایران، سرمایه هنگفتی به دست آورده بود، ملی شدن صنعت نفت ایران را خطری برای منافعش می پنداشت. به همین دلیل، این دولت استعمارگر، تمام تلاشش را کرد تا از ملی شدن صنعت نفت ایران جلوگیری کند، ولی در نهایت ناکام ماند.
صنعت نفت ایران در آن روز تاریخی ملی اعلام شد و به کوری چشم استعمارگران طماع، امروزه صنعت نفت به لطف تلاش های پیشینیان و جانفشانی های کارکنان خدوم و خستگی ناپذیر خود، توانسته به عنوان یکی از مهمترین اهرم های حرکت چرخ اقتصاد کشور بروز و ظهور نماید و همواره کشور را در بسیاری از تهدیدهای جبهه اقتصادی در امان نگه دارد.
۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت برای هر ایرانی یک افتخار بزرگ محسوب می شود و برای خود کارکنان صنعت نفت یک شکوه ملی سرشار از غرور و بالندگی است.
شهر نفتخیز گچساران با قدمتی حدود ۸۰ ساله در عرصه بهره برداری از چاه های نفت همواره پیشگام بوده و پرسنل خدوم این شرکت نفتی در کنار امر تولید و صیانت از تاسیسات نفت و گاز، در تحولات مهم سیاسی از جمله مبارزه با طاغوت و در دوران دفاع مقدس با جانفشانی در جبهه های نبرد حق علیه باطل و بازسازی تاسیسات نفتی که در حملات دشمن متخاصم هدف قرار می گرفت، نقشی بی بدیل و کم نظیر داشته اند.
فرارسیدن روز بزرگ ملی شدن صنعت نفت را به خادمان و وارثان این صنعت عظیم تبریک عرض می نمایم. این انسانهای شریف و خانواده های آنها را شایسته تکریم و بهترین خدمات دانسته و برخود و سایرین لازم می دانم که با تمام وجود برای رفاه، آسایش کارکنان صنعت نفت ایران گام بر داریم.
سید قدرت الله حسینی
۲۹ اسفند ۹۹

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=40866

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۱
  1. مرررسی جناب سید

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.