تاریخ : شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰ 6 رمضان 1442 Saturday, 17 April , 2021
1

“گپ گپو” سیاست نخ‌نمای تاج‌گردون/نگاهی تخصصی و علمی به بودجه‌بندی و بودجه عمرانی

  • کد خبر : 41200
  • ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
“گپ گپو” سیاست نخ‌نمای تاج‌گردون/نگاهی تخصصی و علمی به بودجه‌بندی و بودجه عمرانی

سید محمد قاضی نیا مدرس دانشگاه با ارسال یادداشتی به این پایگاه خبری نوشت: در پیامی که غلامرضا تاجگردون و رسانه های اجاره ای ایشان با هدف بزرگنمایی و فریب افکار عمومی منتشر کردند بودجه عمرانی استان را در قالب یک گزارش صفر درصد عنوان کردند که با واکنش رئیس برنامه و بودجه استان مواجه […]

سید محمد قاضی نیا مدرس دانشگاه با ارسال یادداشتی به این پایگاه خبری نوشت:

در پیامی که غلامرضا تاجگردون و رسانه های اجاره ای ایشان با هدف بزرگنمایی و فریب افکار عمومی منتشر کردند بودجه عمرانی استان را در قالب یک گزارش صفر درصد عنوان کردند که با واکنش رئیس برنامه و بودجه استان مواجه شدند و دروغ بودن این ادعا اثبات شد که بودجه عمرانی استان صفر درصد نیست.
عجیب است که آقای تاجگردون بعنوان کسی که سالها رییس کمیسیون برنامه و بودجه بوده است هیچوقت مستند و با اعداد و ارقام با مردم صحبت نکرده بلکه همواره ادعاهای کوچه بازاری داشته و فقط خواسته مردم را بفریبد.
برخلاف ایشان و برای شفاق سازی در مورد موضوع بودجه عمرانی چند نکته علمی و مستند به سمع و نظر مردم عزیز می رسانم:

۱. اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا همان طرح های عمرانی شامل سه بخش اعتبارات طرح های ملی، طرح های استانی و اعتبارات متفرقه می شود.
طی سالیان اخیر، سهم اعتبارات مصوب تملک دارایی های سرمایه ای از مصارف عمومی از ۲۴ درصد در سال ۱۳۹۱، به ۱۱ درصد در لایحه بودجه ۱۴۰۰ رسیده است. به عبارت دیگر این نسبت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به ۱۱ درصد تنزل داشته است.(پیوست ۱) این نسبت در قانون برنامه ششم توسعه برای سال ۱۴۰۰ در حدود ۲۲ درصد پیش بینی شده است.
بنابراین مسبب کاهش بودجه عمرانی خود دولت مورد حمایت تاجگردون ها از سال ۹۱ تا کنون بوده که از مسببان اصلی تصویب در کمیسیون تلفیق و مجلس نهم و دهم خود تاجگردون بوده که خود را رفیق شفیق نوبخت در تهیه ساختار بودجه می دانستند باید پاسخگو باشند که چرا بودجه عمرانی را طی سالهای گذشته کاهش دادند؟

۲. به دلیل کسری شدید بودجه تخیلی که با محوریت خود تاجگردون برای سال ۱۳۹۹ بسته شد، مشکلات زیادی از جمله گسترش صف انتظار طرح ها و افزایش فضای رقابت بر سر جذب میزان بودجه برای بخش عمرانی از طرف استان ها پیش می آید که این امر در نهایت موجبات گسترش ساختار رانتی را مهیا ساخته است که جز اهداف تاجگردون در سالهای گذشته بوده است.

۳. بر اساس بررسی جداول بودجه( پیوست ۲) رشد بودجه عمرانی در کشور به طور میانگین تقریبا صفر بوده است که دلایل آن تحریم شدید، کاهش درآمدها، از رونق افتادن برخی کارخانجات و شرایط بحرانی کرونایی بوده است که مشاغل زیادی را به رکود برده است و از طرفی نیاز به اختصاص هزینه های زیاد در بخش پزشکی و بیمارستان ها را دوچندان نموده است. در این میان استفاده ابزاری رسانه های اجاره ای آن هم با تلقین به جامعه که بودجه عمرانی استان صفر درصد است به دنبال سیاهنمایی و سرپوشانی بر مسایلی که این روزها بیش از پیش مطالبات مردم محروم از نماینده اسبق میباشد که منافع شخصی و گروهی خاص به منافع عمومی ترجیح داده شده و بزرگنمایی ها در عملکرد سالهای اخیر با واقعیت مطابقت ندارد. در حقیقت بودجه عمرانی استان صفر درصد نبوده است بلکه *رشد* بودجه عمرانی استان همانند خیلی از استان ها صفر بوده که دلایل آن در فوق ذکر شدند و رسانه های اجاره ای آن را وارونه جلوه دادند. ( جای بسی تعجب است که علاوه بر رسانه ها خود اقای تاجگردون هم یا واقعا نمی داند بودجه عمرانی با رشد بودجه عمرانی فرق دارد و یا عمدا میخواهد مردم را بفریبد!!).
ضمنا در یک مطلب که قبلا ارائه شد اثبات شد که در نبود اقای تاجگردون رتبه استان در بودجه استان ها دو رتبه ارتقا یافت و سهم استان در بودجه استان ها حدود ۲.۲ درصد بوده است.

۴. آقایان تاجگردون( ساسان و غلام) این روزها برای تبلیغات از بودجه سخن می گویید. در مورد پول های پنهان یا درآمدهای پنهان و رانت هایی که در بودجه سالهای گذشته بوده مناظره نه با فردی که منتخب شماست بلکه منتخب منتقدین شماست را حاضرید داشته باشید؟ یا همچنان سکوت اختیار می کنید و با عکس و فیلم و به اصطلاح لری “گپِ گپو” به دنبال فریب مجدد افکار عمومی هستید؟
تا کنون در هیچ زمینه ای به صورت خانوادگی حاضر به مناظره با سیاسیون، نخبگان و عامه مردم نشدید که در نوع خود رکوردی برایتان محسوب می شود!!

در پایان از مخاطبین محترم بابت توجه و وقتی که برای مطالعه مطلب اختصاص دادید تشکر نموده و برایتان از خداوند منان سلامتی خواستارم.

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=41200

برچسب ها

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۱
  1. درود بر شما…
    بی نهایت سپاسگزار از این قدرت تحلیل زیبا که نشان از تخصص بالا و کارآمدی شماست و مهم تر، شجاعت و شهامت گفتاری تون…

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.