تاریخ : جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱ 13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
6

مسببان فجایع اقتصادی برای رد گم کنی در نقش کارشناس ظاهر نشوند/ آقای تاج‌گردون اگر لالای بلدید چرا سالهاست خوابتان نمی برد؟

  • کد خبر : 43550
  • ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
مسببان فجایع اقتصادی برای رد گم کنی در نقش کارشناس ظاهر نشوند/ آقای تاج‌گردون اگر لالای بلدید چرا سالهاست خوابتان نمی برد؟

سید محمد قاضی نیا ، مدرس دانشگاه در واکنش به نامه غلامرضا تاج‌گردون به دکتر میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشته است: آقای تاجگردون که از چهل و دو سال عمر انقلاب بیش از ۲۰ سال جز تیم های اقتصادی بوده و بنوعی در بخش عظیم این فجایع خود و دوست همفکرش آقای نوبخت […]

سید محمد قاضی نیا ، مدرس دانشگاه در واکنش به نامه غلامرضا تاج‌گردون به دکتر میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشته است:

آقای تاجگردون که از چهل و دو سال عمر انقلاب بیش از ۲۰ سال جز تیم های اقتصادی بوده و بنوعی در بخش عظیم این فجایع خود و دوست همفکرش آقای نوبخت متهم ردیف اولند اکنون به بهانه گزارشی منتسب به سازمان برنامه و بودجه در کمال تعجب با هدف دادن آدرس غلط، ایجاد شبهه، تبرئه خویش، مقابله با تیم جدید و شاید اعلام حضور نامه ای را به آقای دکتر میرکاظمی نوشته اند که پاسخ به ایشان و تنویر افکار عمومی ضروی به نظر می رسد.
از سال ۱۳۹۵ و بعد از اجرای برجام به یکباره هزینه های دولت سیر افزایشی به خود پیدا کرد و این روند به حدی بود که بعد از خروج امریکا از برجام در حدود سال ۱۳۹۷ دولت در تامین هزینه هایش دچار مشکل شد و هر ساله کسری بودجه جهش داشته است تا جایی که دولت در سال آخر خود کسری بودجه را از پول مردم در بورس جبران کرد و لذا بدهی های دولت نجومی شد.
دولت تدبیر و امید با سردمداری، مشورت و اقدامات کسانی مانند سیف، نوبخت، جهانگیری و تاجگردون خطاهای سنگین و جبران ناپذیری در حوزه های سیاست های پولی، مالی و سیاست ارزی و تجاری داشته است که نتیجه سوء مدیریت و نظرات کارشناسی اشتباه یا گاها منفعت طلبانه بوده است.
در خصوص سیاست های پولی عدم تدبیر درست در اصلاحات ساختار بودجه و بانک ها موجبات خسارت های شدید برای کشور شد. در بخش سیاست های مالی و بودجه ای، به کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، افزایش درآمدهای پایدار و اصلاح ساختار بودجه توجهی نشد و با افزایش درآمدهای نفتی بعد از برجام صرفا هزینه ها افزایش یافت که با خروج امریکا از برجام کسری بودجه و نقدینگی سیر افزایشی داشت به طوری که در سال پایانی دولت برای تامین کسری بودجه بازار سرمایه هدف تامین کسری قرار گرفت و در نهایت پس از تامین کسری بودجه این بازار رها شد تا موج نارضایتی مردم حاصل شود و نقدینگی از این بازار به سمت سایر بازارها سرازیر و در افزایش قیمت ها در آن بازارها اثرگذار باشد.
در بخش سیاست های ارزی تثبیت قیمت ارز بین سال های ۹۳ تا ۹۶ و ارز ۴۲۰۰ تومانی با هدف کمک به قشر ضعیف برای تهیه اقلام ضروری در نظر گرفته شده بود. اما در ادامه مشاهده گردید که فقط به نفع مسببین آن و نزدیکانشان و دلالان طرف حسابشان بود و عملا قیمت اقلام ضروری مانند گوشت و غیره نیز سیر افزایشی به خود گرفت.
پس از خروج امریکا از برجام از درآمدهای ارزی ایران به خاطر کاهش فروش نفت کاسته شد. اما در این میان عدم تدوین سیاست های صحیح حمایتی از تولید، بازارهای مولد، ورود دانش، هدف گذاری کارآمد و افزاینده در سیاست تجاری با همسایگان و همچنین واردات بی رویه موجبات کاهش درآمدهای ارزی و سقوط ارزش پول ملی و همچنین از عوامل افزایش نرخ ارز در کشور بود.
در ادامه به چند آمار از عملکرد اقتصادی دولت تدبیر و امید پرداخته می شود که نویسندگان گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه، آقای تاجگردون و دوستانشان از آن باخبرند اما علاوه بر اینکه جوسازی های رسانه ای به دنبال سرپوش بر آن خسارت های غیر قابل جبران هستند، در نقش به اصطلاح کارشناس سیاه انگاری از آینده را در قالب تخمین های آماری از اقتصاد در برنامه قرار دادند:

۱. کل بدهی دولت تدبیر و امید به بانک مرکزی و بانک ها تا خرداد ۱۴۰۰ به حدود ۱۳ میلیارد دلار رسید که نسبت به پایان دولت قبل حدود ۱۰ برابر افزایش داشته است. افزایش این میزان بدهی به دلیل استقراض از بانک مرکزی و سایر بانک ها بوده است.

۲. قیمت دلار در پایان دولت دهم به ۳۶۰۰ تومان رسید که نسبت به ابتدای دولت در دوره ۸ ساله ۳.۱ برابر شده بود. اما از ابتدای دولت تدبیر و امید که دلار ۳۶۰۰ تومان بود در پایان سال ۱۳۹۹ دلار از مرز ۳۰ هزار تومان گذشت که حدود ۸.۳ برابر نسبت به ابتدای سال ۹۲ شده بود.

۳. نقدینگی در ابتدای دولت تدبیر و امید کمتر از ۵۰۰ هزار هزار میلیارد تومان بود که در انتهای ۸ سال دولت به سه هزار و ۵۰۰ هزار هزار میلیارد تومان رسید یعنی نقدینگی ۷ برابر شد.

۴. تورم در ابتدای دولت تدبیر و امید حدود ۳۱.۵ درصد بوده که در پایان تیرماه ۱۴۰۰ به حدود ۴۴.۲ درصد رسید و نشان از شکست سیاست های دولت تدبیر و امید در کنترل تورم و نظرات به اصطلاح کارشناسی داشته است.

عوامل متعددی روی نرخ ارز اثرگذار هستند، اما در گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه فاکتور توهمی بدهی فقط در جهت ورشکستگی دولت در نظر گرفته شده بود و سایر عوامل در نظر گرفته نشد. در ادامه به بیان مهمترین عوامل موثر بر نرخ ارز پرداخته می شود:
۱. تفاوت نرخ رشد درآمد واقعی در داخل و خارج
۲. تفاوت نرخ رشد تورم در داخل نسبت به خارج
۳. تفاوت نرخ بهره واقعی داخلی و خارجی
۴. نرخ رشد عرضه پول در داخل در مقایسه با خارج
۵. قیمت و میزان تولید نفت
۶. رابطه مبادله
۷. پیشرفت و ابداع تکنولوژی
۸. قیمت طلا در داخل نسبت به قیمت جهانی
۹. تغییر ترجیحات به سمت مصرف کالاهای داخلی یا خارجی
۱۰. هزینه های دولت
۱۱. فرار سرمایه به خارج
۱۲. انتظارات مردم
۱۳. سرعت گردش پول در داخل نسبت به خارج
۱۴. قوانین و مقررات ارزی
۱۵. تعرفه به واردات
۱۶. کسری بودجه دولت
۱۷. نرخ سرمایه گذاری نسبت به GDP
۱۸. درجه باز بودن اقتصاد
۱۹. کارائی تولید
۲۰. وضعیت تراز پرداخت ها و ذخائر ارزی
۲۱. نرخ رشد جمعیت نسبت به GDP

در حقیقت گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه یک توهم بوده که افزایش بدهی ها را بدون در نظر گرفتن سایر عوامل دلیل افزایش نرخ ارز و ورشکستگی دانسته است. ورشکستگی دولت ها بر اساس نظر کارشناسان اقتصادی تنها مربوط به بدهی خارجی بوده و اصلا در حوزه بدهی داخلی ورشکستگی مفهومی ندارد که در گزارش مذکور ادعا شده بود که بدهی دولت که از سطح ۵۰ درصد عبور کند دولت ایران ورشکسته می شود. در ضمن بدهی خارجی ایران در پایان مرداد ۱۴۰۰ به ۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار رسید که زیر دو درصد GDP بوده و از کمترین ها در جهان است.
در گزارش مذکور به تورم خیلی کم پرداخته شده و کمرنگ جلوه داده شده و بدهی دولت به عنوان فاکتور و بحران ساختگی جایگزین تورم شده است.
جالب است که گرانی، تورم و رشد تقریبا نزدیک به صفر اقتصادی که شاهکار به اصطلاح کارشناسی تیم اقتصادی و آقای تاجگردون بوده، و حال با نوشتن نامه به آقای دکتر میرکاظمی با دفاع از گزارش پر از توهم و اشتباه منتسب به سازمان برنامه و بودجه سعی در کمک به هم فکران در انحراف افکار عمومی از آمارهای تاسف بار اقتصادی دولت مورد حمایتشان یعنی دولت تدبیر و امید داشته و یا شروع یک پالس و جلب توجه برای آقای دکتر میرکاظمی بعد از تودیع مهره اش از سازمان برنامه و بودجه استان فارس باشد تا شاید بتواند آن منافعی که در این نهاد مهم داشته را از دست ندهد.
خود این حرکت یعنی دفاع از این گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه که نوع دیگری از ضربه زدن دولت تدبیر و امید و همچنین انحراف افکار عمومی و به خصوص صادرکنندگان است. انتشار این گزارش و دفاع از آن در حقیقت وانمود کردن این موضوع است که حکومت ناچار به کوتاه آمدن جلوی امریکا برای رفع تحریم ها می باشد و از طرفی پیامی به جامعه اقتصادی کشور می باشد که قرار است نرخ ارز به شدت گران شود و بر این اساس صادرکنندگان به امید گران شدن نرخ ارز از بازگرداندن ارزهای خود به کشور خودداری کنند که نتیجه آن کاهش عرضه و افزایش قیمت ارز خواهد بود. آقای تاجگردون وقتی بر چنین گزارشی صفحه گذاشته اید که مبنای علمی آن با نادیده گرفتن دلایل و انواع شرایط و فقط مد نظر قرار دادن بدهی ها کشور را در معرض ورشکستگی قرار داده، مشخص است که این نظرات از روی دلسوزی برای مردم، کشور،دولت جدید و آقای دکتر میرکاظمی نیست، بلکه در راستای اهداف شخصی، گروهی و کمک به انحراف افکار عمومی در به فراموشی سپردن آمارهای تاسف بار و جبران ناپذیر دولت مورد حمایتتان یعنی دولت تدبیر و امید هستند.
در دولت تدبیر و امید برجام که آن همه بزرگنمایی شد به نوعی وقت کشور و اقتصاد را تلف کرد که در کارنامه دولت ماندگار شد. هم اکنون که در ابتدای دولت جدید ایران به عضویت دائم سازمان شانگهای درآمد با این قبیل گزارشات و جنگ روانی در پی کم اهمیت جلوه دادن این اقدامات دولت جدید نزد افکار عمومی هستند. به نظر می رسد علاوه بر نارضایتی های مردم از دولت تدبیر و امید و شرایط اقتصادی به وجود آمده آمارها و ارقام ها گواهی دارند، محاکمه دوستانتان همچون رئیس اسبق بانک مرکزی و رئیس سازمان خصوصی سازی و عزل رئیس سازمان بورس و غیره، رد صلاحیت ها و عدم موفقیت جریان فکری مورد حمایتتان در انتخابات های مجلس و دولت شرایطی را به وجود آورده تا تخریب دولت کنونی، انحراف افکار با دادن آمار و دفاع از اینگونه گزارشات که آینده ای سیاه را پیش بینی نماید را در برنامه قرار داده اید و خود را در جلوی این جماعت قرار می دهید و اصطلاحا بلندگوی جریان منزوی تدبیر و امید شده اید. توصیه میشود سکوت اختیار بفرمایید تا شاید تیم دلسوز و پاکدست جدید بتواند از شدت فجایع اقتصادیتان کاسته و گرهی از مشکلات مردم بگشایند.

لینک کوتاه : http://khabaravaran.ir/?p=43550

برچسب ها

نظرات مخاطبان خبرآوران

مجموع دیدگاهها : 17در انتظار بررسی : 16انتشار یافته : ۱
  1. تاجگردون بدون ایرادواشتباه نبود ولی این همه گرانی درابن دوات را چطور توجیح میکنی

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت خبرآوران منتشر خواهد شد.
  • توجه داشته باشید عدم انتشار دیدگاه شما به معنای جانبداری از شخص یا موضوع خاصی نیست؛ دیدگاه‌های که حاوی تهمت، افترا و الفاظ غیراخلاقی باشد به دلیل رعایت حرمت افراد منتشر نخواهد شد.